Заняття 14


Тема. Деколонізація і виникнення «третього світу». 
План
 Деколонізація країн Азії та Африки: передумови, етапи, наслідки. Економічні й суспільні проблеми «третього світу» та пошук шляхів їх розв’язання Рух неприєднання. Радянська інтервенція в Афганістан. Близькосхідна проблема: арабо-ізраїльський конфлікт.  
Законспектувати.
Основна література

 

 

 Тема. Деколонізація і виникнення «третього світу».

1. Деколонізація Африки

            Після закінчення Другої світової війни на африканському континенті розгорнувся процес деколонізації. До кінця 60-х років майже всі африканські країни отримали незалежність. Але спокою в них не наступило – почалися довготривалі громадянські війни, міждержавні конфлікти.

            На початок 70-х років лише Португалія зберігала свої колоніальні володіння в Африці: Ангола, Мозамбік, Гвінея-Бісау та ін. Довготривала партизанська війна, тиск світової громадськості. Революція 1974 р. в Португалії відкрили шлях цих країн до незалежності.

 

Деколонізація Африки

Метрополія

Рік здобуття (надання) незалежності

Назва країни

Великобританія

1951

Лівія (з 1943 р. була під спільним управлінням Англії і Франції)

1956

Судан

1957

Гана

1960

Нігерія, Сомалі

1961

Танганьїка (Танзанія після об`єднання з Занзібаром), Сьєрра-Леоне

1962

Уганда

1963

Кенія, Занзібар

1964

Північна Родезія (Замбія), Ньясаленд (Малаві)

1965

Південна Родезія (Зімбабве з 1980 р.)

1966

Бечуаналенд (Ботсвана), Лесото

1968

Свазіленд

1990

Намібія (була окупована ПАР)

 

 

Франція

1956

Марокко, Туніс

1958

Гвінея

1960

Малі, Нігер, Чад, Центральноафриканська Республіка, Того, Бенін, Камерун, Габон, Дагомея, Верхня Вольта, Берег Слонової Кістки, Конго, Мавританія, Сенегал, Мадагаскар

1962

Алжир

1977

Джибуті

Бельгія

1960

Конго

1962

Бурунді, Руанда

Португалія

1973

Гвінея-Бісау

1975

Ангола, Мозамбік, Острова Зеленого Мису, Сан-Томе і Принсіпі

Іспанія

1968

Екваторіальна Гвінея

1974

Західна Сахара (північна частина окупована Марокко з 1976 р.)

 

            В Африці залишилася єдина територія, статус якої досі не визначений. Це колишня іспанська колонія – Західна Сахара. На цю територію претендує Марокко. Проти окупації виступає рух ПОЛІСАРІО, який веде партизанську боротьбу.

 

 

 

 

 

2. Країни Південної Африки

            Найбільш розвинутою країною Південної Африки і взагалі континенту є Південно-Африканська Республіка.

            Південно-Африканська Республіка (ПАР) була створена у 1961 р. Основою державної політики став апартеїд. Біла меншість ПАР присвоїла виключне право на владу в країні, а люди іншої раси (чорні, кольорові) вважались людьми другого ґатунку. Деколонізація Африки суттєво змінила становище ПАР. Творці апартеїду зрозуміли, що нові незалежні держави не будуть миритися з існуючим на півдні Африки расистським режимом і мобілізують світову громадськість на боротьбу з ним. Щоб зберегти режим, здійснювались такі заходи:

            – створювались автономне господарство і військова промисловість, що в умовах міжнародної ізоляції зумовлювало неефективність деяких галузей господарства і штучне завищення цін і т.д.;

            – робились спроби створити на північ від ПАР пояс безпеки із Анголи, Мозамбіку, португальських колоній;

            – розроблялась власна атомна зброя.

            Режим набрав рис поліцейського. Уряду було дозволено виселяти африканців з будь-якої місцевості країни. Були заборонені шлюби чорних з білими. Заборонялись антирасистські організації, в тому числі Африканський Національний Конгрес (АНК), лідер якого у 1963 р. був засуджений на довічне ув’язнення. Уряд намагався відділити біле і чорне населення. З цією метою в ПАР створювались бантустани для негритянського населення – ізольовані держави в державі з органами самоврядування. 1981 р. в бантустанах, які займали 13% території країни, проживало 75% населення.

            Але всі ці заходи провалились: не вдалось створити пояс безпеки, африканське населення не проявляло покори і використовувало всі засоби боротьби. У білій общині намітився розкол: більшість її почала виступати за політичні реформи і за створення багаторасової демократичної держави. Першим кроком у цьому напрямку стало прийняття нової конституції 1984 р. У 1989 р. до влади у ПАР прийшов Фредерік де Клерк. Він здійснив реформи, які призвели до падіння расистського режиму. У 1993 р. в ПАР вперше проведено вільні вибори. Президентом країни став чорношкірий Нельсон Мандела – лідер АНК.

            Ангола. 15 січня 1975 р. лідери основних угруповань, які вели боротьбу проти колонізаторів в Анголі (МПЛА, УНІТА, ФНЛА), підписали договір про створення перехідного уряду і проведення загальних виборів. 31 січня 1975 р. такий уряд був створений. Але, не задовольнившись розподілом влади, УНІТА спровокувала громадянську війну. У боротьбі за владу УНІТА і ФНЛА об’єднали свої зусилля і звернулися до Південно-Африканської Республіки. У жовтні 1975 р. об’єднані війська УНІТА, ФНЛА і ПАР почали наступ на м. Луанду. У цих складних умовах лідери МПЛА звернулися до Куби. У ніч з 4 на 5 листопада 1975 р. Ф.Кастро прийняв рішення про направлення в Анголу кубинських військ. Кубинські війська зуміли зупинити наступ і розгромити війська агресора. 11 листопада 1975 р. Агостиньо Нето, лідер МПЛА, проголосив незалежність Народної Республіки Анголи. Ангола взяла соціалістичну орієнтацію. СРСР надав економічну і особливо воєнну допомогу, але вона виявилася малоефективною. Тривала війна і періодичні рейди військ ПАР з глибини території країни поставили Анголу на межу катастрофи. У 1988 р. було підписано «Принципи мирного врегулювання у Південно-Західній Африці», згідно з яким ПАР надавала незалежність Намібії, а Куба виводила війська з Анголи.

            У 1989 р. уряд Анголи зробив спробу знищити УНІТА, але наступ провалився і уряд Анголи погодився на переговори. Громадянська війна нанесла збитки країні в розмірі 25 млрд. доларів США, зовнішній борг зріс до 11 млрд. доларів. 31 травня 1991 р. Ж.Е. душ Сантуш – голова уряду Анголи і Ж.Савімбі – лідер УНІТА підписали в Лісабоні угоду про мир і проведення загальнонаціональних виборів, які були проведені у 1992 р. Перемогу отримала МПЛА. УНІТА не погодилася з таким розвитком подій і взялася за зброю. Громадянська війна продовжилася ще на десять років. З 1999 р. угруповання УНІТА стало терпіти поразки, втратила ключові свої райони. 22 лютого 2002 р. Савімбі потрапив у оточення і загинув. Після загипелі лідера УНІТА, який домагався лише абсолютної влади, країна нарешті перейшла до мирного життя. Але тридцятилітня війна вщент розорила країну.

            Складна ситуація виникла у Південній Родезії (Зімбабве). Там проживала значна біла меншина, в основному фермери. Білі у 1965 р. проголосили незалежність Родезії і намагалися створити державу ПАР (біла меншина проголосила своє виключне право на владу – режим апартеїду – расова дискримінація). Ні Великобританія, якій колись належала Родезія, ні ООН не визнали цієї незалежності, африканці (чорна більшість) розпочали збройну боротьбу проти білої общини. Опинившись в ізоляції, білі у 1979 р. сіли з африканцями за стіл переговорів. Була розроблена нова конституція, яка визнавала рівність рас, на її основі були проведені вибори і проголошена незалежність нової держави – Зімбабве.

Останньою територією, яка отримала незалежність, була колишня Південно-Західна Африка (Намібія), мандат на управління якою був переданий Південно-Африканському Союзу після Першої світової війни. ПАС (згодом ПАР) намагалася взагалі анексувати цю територію. Африканці у 1966 р. почали збройну боротьбу за незалежність, яку оголосила організація СВАПО. ООН у 1973 р. позбавила ПАР мандату на цю територію, а у 1977 р. була прийнята резолюція про виведення військ ПАР. Лише у 1989 р. в ПАР зрозуміли безперспективність утримати за собою Намібію. Так з’явилася ще одна держава в Африці.

 

3. Країни Тропічної Африки

            Розвиток країн Тропічної Африки виявився найбільш складним. У момент завоювання цими країнами незалежності, основна маса населення була зайнята у традиційних галузях господарства, де панували родоплемінні відносини. Спроби зруйнувати традиційне життя мали серйозні негативні наслідки. Домагаючись повної незалежності, лідери прагнули зменшити роль сільськогосподарського та сировинного експорту, що остаточно підривало економіку цих країн і позбавляло їх єдиного стабільного джерела прибутків. Єдине, в чому мали успіх країни Тропічної Африки, так це у створенні тиранічних режимів, як прорадянських, так і прозахідних.

Великі темпи зростання населення зводили нанівець усі зусилля по подоланню відсталості. Виробництво продуктів харчування не встигало за зростанням чисельності населення, що призводило до періодичного голоду, що уносив мільйони життів. Крім голоду країни Африки постійно вражають епідемії важких хвороб.

            Нестабільність регіону посилювалась через штучність африканських кордонів. Щоб запобігти прикордонним суперечкам, африканські країни домовилися дотримуватися принципу поваги існуючих кордонів, закріпленого в Статуті Організації Африканської Єдності (ОАЄ, утворена у травні 1963 р.). Проте це не допомогло запобігти внутрішнім і міждержавним конфліктам.

 

Найбільші конфлікти на території Африки

Роки

Країна, події

1952-1960

Заколот руху «Мау-мау» в Кенії

1954-1962

Національно-визвольна боротьба за незалежність Алжиру

1955-…

Боротьба християнського населення на півдні Судану

1960-1965,  1977-1978, 1997-…

Громадянська війна в Демократичній Республіці Конго (Заїр – 1965-1997), сепаратистські рухи, втручання сусідніх, європейських держав, СРСР, США

1961-1975

Війна за незалежність Анголи

1962-1973

Війна за незалежність Гвінеї-Бісау

1963-1975

Війна за незалежність Мозамбіка

1963-1967

Війна Сомалі з Кенією

1964-1968, 1977-1978

Війни Сомалі з Ефіопією

1964 (1972) –1979

Громадянська війна (Війна білої і чорної громад) в Родезії

1966-1989

Боротьба Намібії за незалежність

1967-1970

Громадянська війна в Нігерії. Спроба створення на півдні країни незалежної держави Біафра

1968-1971, 1976-1990

Громадянська війна в Чаді, втручання у події Франції та Лівії

1975-2002

Громадянська війна в Анголі. Втручання у події СРСР, Куби, ПАР

1975-1995

Громадянська війна в Мозамбіку. Втручання в події СРСР і ПАР

1978-1979

Війна між Угандою і Танзанією

1988-1989, 1993-1994

Громадянська війна в Бурунді

1959, 1990-…

Громадянська війна в Руанді

1989-2003

Громадянська війна в Ліберії

1989-…

Громадянська війна в Сомалі

1991-2000

Громадянська війна в Сьєрра-Леоне

 

            У результаті колоніальних поділів Африки 44% держкордонів проходять по меридіанах і паралелях, 30% по прямих і заокруглених лініях і лише 26% по кордонах розселення етнічних груп. 13 держав не мають виходу до моря, а це означає, що у них немає надійних шляхів сполучень із зовнішнім світом. Такі штучні кордони сприяли тому, що в Африці не виявилось однонаціональних і моноетнічних держав (крім Сомалі – але і вона поділяється на клани). Така ситуація призводить до міжетнічних конфліктів серед африканських держав. Один з найкривавіших конфліктів відбувся в Руанді. Його жертвами стали 800 тис. осіб.

            Конфлікти виникали і на релігійному ґрунті між християнами й мусульманами. В Ефіопії після тривалої громадянської війни було проголошено незалежну державу Еритрею. Конфлікти нерідко виходили за межі державних кордонів, переростали в міждержавні зіткнення.

            Так, Сомалі у 1977 р. пред’явила територіальні претензії до Ефіопії, претендуючи на райони, заселені племенами, етнічно близькими до сомалійців. Війна тривала майже рік. СРСР напередодні війни підтримував як режим М.Х.Маріама в Ефіопії, який прийшов до влади в результаті перевороту у лютому 1974 р., так і С.Барре у Сомалі. Під час війни СРСР став відкрито на бік Ефіопії, і надав їй допомогу. Сомалі потрапила у сферу впливу США.

            У 80-ті роки Лівія відкрито втрутилась в етнічний конфлікт у Чаді. Вона претендувала на частину території країни. Щоб не допустити поширення впливу Лівії, Франція направила в Чад свої війська. Лівійські війська потерпіли поразку, а Міжнародний суд визнав територіальні претензії Лівії безпідставними.

            Строкатий етнічний склад при збереженні родоплемінних відносин породив ще одну особливість політичного життя африканських країн – трайбалізм.

            Трайбалізм – племінний або етнічний сепаратизм у суспільстві. На практиці він означає, що всі соціально-економічні відносини переломлюються через родоплемінні, етнічні. Політичні партії створюються за етнічною ознакою, справи прагнуть вести лише з одноплемінниками.

            Однією з характерних рис розвитку африканського континенту стало існування військово-диктаторських режимів і домінування військових у суспільно-політичному житті. Причини цього явища внутрішні:

– незавершеність процесів формування африканського суспільства;

– відносно короткий період незалежного розвитку африканських країн;

– складне переплетіння різних типів економічних відносин;

– слабка соціально-класова диференціація суспільства;

– залишки родоплемінних відносин;

– широкий спектр ідеологічних поглядів населення;

– економічна і політична залежність від розвинутих країн;

– наявність таких соціальних явищ, як голод, злидні, хвороби, неграмотність, низька політична культура.

            Зовнішні причини пов’язані з протиборством СРСР – США в період "холодної війни".

            Військово-диктаторські режими в Африці характеризуються політичною і економічною нестабільністю, насиллям, низкою державних заколотів, міжетнічними протиріччями, війнами, гонкою озброєнь (на озброєння витрачається 5% валового внутрішнього продукту; у Південній Азії – 3,6%, Латинській Америці – 1,6%), зростанням політичної ролі армії у суспільстві, диктаторськими методами правління, корупцією.

            Влада диктатора, як правило, спирається на три політичні інститути: державу, успадковану від колонізаторів, яка здійснює жорстку централізовану владу по управлінню суспільством; однопартійну систему; збройні сили. Диктаторські режими перешкоджали демократичним перетворенням у суспільстві і гальмували соціальний прогрес в африканських країнах.

            Військово-диктаторські режими 60-80-х років ХХ ст. можна поділити залежно від їхньої орієнтації на правоавторитарні та лівоавторитарні.

            Правоавторитарні режими утвердились в Заїрі, Центральноафриканській Республіці (ЦАР), Сьєрра-Леоне, Чаді, Ліберії, Руанді, лівоавторитарні – в Ефіопії, Лівії, Малі, Анголі, Мозамбіку.

            Диктатор Ж.Б.Бокасса прийшов до влади в Центральноафриканській Республіці у 1966 р. в результаті державного заколоту і правив країною протягом 13 років. Він оголосив себе маршалом і довічним президентом, а згодом проголосив республіку імперією, а себе імператором. За роки правління він усував з посад всіх потенційних конкурентів, висилав їх з країни, арештовував, піддавав середньовічним тортурам.

            Іді Амін Дада у республіці Уганда "прославився" масовим знищенням людей. За вісім років правління в 70-ті роки в країні було знищено 800 тис. осіб.

            Конго (Заїр). Конго отримала незалежність у 1960 р. Проте відразу в країні спалахнула громадянська війна. Лідер національно-визвольної боротьби Патріса Лумумбу було вбито. Після кривавої громадянської війни на початку 60-х років, у яку були втягнуті сусідні держави, провідні країни світу, ООН в країні утвердився при владі харизматичний лідер Мабуту Банга. Понад 30 років він правив країною (перейменував її з Демократичної Республіки Конго на Заїр). Згідно з складеною ним конституцією в країні існує лише одна політична партія, до якої автоматично зараховано все населення країни. За роки його правління Заїр із багатої країни перетворився на одну з найбідніших: її зовнішній борг досяг 8 млрд доларів США. Зате сам Мабуту у швейцарських банках тримав 5 млрд доларів. Наприкінці 90-х років становище у країні загострилося, проти режиму Мабуту розгортається масовий повстанський рух. У 1998 р. його режим було повалено, сам диктатор втік (невдовзі помер від невиліковної хвороби). До влади прийшли опозиційні сили на чолі з Лораном Кабілою. Було повернуто попередню назву країни – Демократична Республіка Конго, почалось проведення реформ, проте вони перетворились у новий перерозподіл власності на користь тих сил, що прийшли до влади. У країні з новою силою спалахнула громадянська війна, яка переросла у загальноафриканську за контроль над природними багатствами ДРК. У ній взяло участь війська 10 країн. У 2001 р. Кабіла загинув у перестрілці зі своїм міністром оборони, якого він намагався звільнити. На теперішній день становище в країні залишилось нестабільним. Конфлікт, що триває з 1998 р., забрав життя понад 2,5 млн чол.

            У Ефіопії в результаті державного перевороту 1974 р. до влади прийшов Менгісту Хайлі Маріам (червоний диктатор). У країні було ліквідовано монархію і проголошено Демократичну Республіку Ефіопію. У режиму Маріама не було соціальної опори, хоча він прагнув її створити з допомогою Робітничої партії Ефіопії і деяких громадських організацій. Прагнення Мабуту побудувати соціалістичне суспільство зазнало невдачі. У результаті боротьби проти повстанців північних провінцій Тігре та Еритрея виникла опозиція в самій ефіопській армії (чисельність 500 тис. чол.). Після поразки армії в операціях проти повстанців диктатор втратив підтримку серед армійського керівництва і населення, яке вже протягом кількох років потерпало від голоду, і у травні 1991 р. втік з країни у Кенію, а потім у Зімбабве. А від Ефіопії відділилася нова держава Еритрея.

            Однією з найбільш розвинених країн Тропічної Африки є Нігерія, яка намагається відігравати провідну роль на західному узбережжі Африки. Основне джерело прибутку країни – нафта. Країну населяють різні народи, що різняться ще і за віросповіданням: на півночі – переважно мусульмани, на півдні – переважно християни. У 1960 р. колишня англійська колонія отримала незалежність. Найбільш розвинутий, багатий на нафту південний район Нігерії, заселений переважно народом імбо, проголосив свою незалежність і створення республіки Біафра. Але центральна влада не бажала миритися з втратою і розгорілась війна (1967-1970 рр.). Сепаратистський рух було придушено, у війні загинуло близько 1 млн нігерійців. Щоб усунути причину сепаратизму Нігерія стала Федеративною Республікою. За роки незалежності більшу частину часу в країні панував військовий режим. Спроба у 1993 р. генерала Ібрагіма передати владу цивільним не вдалась.

            Наприкінці 80-х років військово-диктаторські режими вступили в смугу гострих криз, пов’язаних з розпадом соціалістичної системи і закінченням "холодної війни". Диктатори втратили економічну і політичну підтримку з боку США та СРСР.

            МВФ і МБРР розробили план економічного відновлення Африки. Пропонувалось проведення ринкових реформ в обмін на пільговий кредит, скорочення державних витрат. Проте цей план не спрацював, заборгованість держав Африки перевищили їхні доходи. В той же час продовжуються конфлікти і громадянські війни. На початку ХХІ ст. центром напруги стали країни Західної Африки: Сьєрра-Леоне, Ліберія, Кот`дІвуар, Буркіна Фасо тощо.

            Проблеми, які постали перед країнами Африки, багатопланові і розв’язати їх нелегко. Це можливо лише при участі світового співтовариства і в формах, придатних для народів Африки.

            На початку ХХІ  ст. Африка залишається одним з найбільш нестабільних і найменш розвинутих регіонів світу. Проблеми регіону з внутрішніх стали глобальними для людства.

 

Підсумки

            Африка на південь від Сахари у другій половині ХХ ст. стала зосередженням найбільш гострих проблем і протиріч сучасного світу.

            Після визволення від колоніальної залежності країни континенту стали ареною боротьби між наддержавами, полігоном для проведення соціально-економічних експериментів. Всі моделі розвитку (соціалістична орієнтація, індустріалізація, інтеграція і світову економіку та ін.), якими намагались слідувати країни Африки, виявилися малоефективними.

            На теперішній час проблеми континенту стали все більш проявлятися як глобальні, які не можливо вирішити лише африканським країнам.

 ЕКОНОМІЧНІ Й СУСПІЛЬНІ ПРОБЛЕМИ «ТРЕТЬОГО СВІТУ» ТА ПОШУК ШЛЯХІВ ЇХНЬОГО РОЗВ’ЯЗАННЯ

Звільнившись з-під прямої колоніальної залежності, ставши формально
суверенними державами, колишні колонії зберігали чимало форм і виявів
економічного та культурного впливу (неоколоніалізм). Це давало змогу
розвиненим західним державам надалі економічно використовувати колишні
колонії. Кожна з імперських держав отримувала потоки азійських і африканських емігрантів, що приєднувалися до робітничих верств у
колишніх метрополіях. Разом із цими переселенцями до Європи було
імпортовано й імперські расові проблеми. Однак з іншого боку, крім
негативних наслідків така політика сприяла модернізації традиційних суспільств, засвоєнню ринкових цінностей. Деякі мігранти, здобувши освіту
чи досвід праці в Європі, поверталися до своїх батьківщин.

«Третій світ» – публіцистичний термін, який використовують від початку 1950-х років для окреслення економічно слаборозвинених (постколоніальних) країн Азії, Африки, Латинської Америки та Океанії. Запровадив французький соціолог, історик та економіст Альфред Сові, який вивчав взаємодію населення й економіки. До першого світу відносили країни західної демократії, другого – комуністичного блоку. Країнами «третього світу» вважали держави, які не належали до перших двох груп.

Основними економічними й суспільними проблемами країн, які
вивільнялися з-під колоніальної залежності, були брак національних кадрів,
надзвичайно строкатий етнічний склад населення, нерозвиненість партійної структури та ворогування політичних угруповань, високий приріст населення
без належного матеріального забезпечення, неписьменність, домінування
примітивного сільського господарства, низький річний дохід населення,
нестабільний політичний устрій з авторитарними рисами. Частим явищем у країнах «третього світу» ставав голод. Зазвичай він був наслідком недолугої
економічної політики або збройних конфліктів, які виснажували людські й
матеріальні ресурси. Партизанські незалежницькі патріотичні рухи, які здобували владу в колишніх колоніях, часто не мали стійких ідеологічних переконань, орієнтувалися на ті режими, звідки можна було очікувати фінансову чи збройну допомогу. Найчастіше це була ліва (соціалістична, комуністична) орієнтація на СРСР або маоїстський Китай. Якщо така сила здобувала владу, то країну залишали колоністи. А тоді внаслідок відсутності національних кадрів зупинялися підприємства, скорочувалася площа оброблюваних плантацій, припиняли роботу комунальні служби. Додаткового удару економіці завдавала форсована націоналізація, спроби колективізації та
політичні репресії Колишні метрополії намагалися зберегти зв’язок з колоніями, а по суті, політичний та економічний контроль над ними. У зв’язку з деколонізацією Французький союз – об’єднання, до якого в 1946–1958 рр. входили Французька Республіка та її колоніальні, заморські та залежні володіння, – було реорганізовано у Французьку співдружність. У 1949 р. Британська співдружність націй перетворилася на Співдружність націй. У межах цих об’єднань кожна країна могла проводити цілком самостійну внутрішню  політику, однак залишала у віданні колишньої метрополії контроль над питаннями оборони, зовнішньої політики, фінансовою сферою, видобутком стратегічної сировини. Траплялося, що деякі колонії виявлялися цілковито неготовими до самостійного державного існування. Тоді метрополії фактично були змушені виступати посередниками у спробах примирити ворогуючі групи, утримати нові держави від фінансово-економічного краху.

Головними вогнищами військово-політичних конфліктів у країнах «третього світу» були в’єтнамська війна 1957–1973 рр. (збройний конфлікт між Демократичною Республікою В’єтнам і Республікою В’єтнам, у якому з 1964 р. брали участь США), Карибська криза 1962 р. (політична криза із загрозою перерости у збройний конфлікт, яка виникла у відносинах між СРСР і США після розташування на Кубі радянських ядерних ракет), проблема Кашміру (політичний і збройний конфлікт між Індією і Пакистином через територіальну належність Кашміру, який опинився у складі Індії, але більшість населення якого були мусульманами), Еритрейськакриза (кривавий конфлікт у Ефіопії між християнською більшістю країни та відцентровим сепаратистським рухом у заселеній переважно мусульманами приморській провінції Еритреї), криваві етнічні конфлікти в Нігерії та Руанді, Афганська війна 1979–1989 рр. (розпочалася внаслідок прямого військового втручання СРСР у внутрішні справи Афганістану). На початку 1970-х років Афганістан вступив у смугу політичної
нестабільності. У країні відбулося кілька державних переворотів. Після
одного з них, у 1978 р., було проголошено Демократичну Республіку
Афганістан, керівництво якої проголосило курс на прискорене будівництво соціалізму за радянським зразком: розпочало аграрну реформу через експропріацію маєтків духовних і світських землевласників, роздачу наділів безземельним і малоземельним селянам. У зовнішній політиці афганський режим пішов на тісну співпрацю з СРСР. У відповідь на дії уряду в країні сформувалася озброєна ісламська опозиція, база якої знаходилася в Пакистані. Щоб втримати прокомуністичний режим при владі, в Афганістан у 1979 р. на підставі кулуарного рішення радянського керівництва на чолі з Л. Брежнєвим було введено «обмежений контингент» радянських військ. Радянське вторгнення до Афганістану призвело до різкого загострення міжнародної ситуації та поклало край періоду розрядки міжнародної напруженості. Іноземна агресія викликала опір афганців. У країні розгорнулася повномасштабна партизанська війна як проти окупаційних
радянських військ, так і проти маріонеткового уряду Бабрака Кармаля, який
вони підтримували. Загальна кількість радянських військ в Афганістані становила 100–150 тис. осіб. Вони контролювали столицю Кабул, головні автодороги, нафтопроводи, електростанції та інші стратегічні об’єкти. Повстанські угруповання (так звані моджахеди) налічували близько 80 тис.
осіб. Вони отримували військово-технічну допомогу з Пакистану, Саудівської Аравії, Ірану та інших мусульманських країн. В Афганістані працювали пакистанські, американські та британські військові інструктори.
За десять років війни втрати радянських військ становили 14,5 тис. убитими
(з них 2,5 тис. українців) і 53 тис. пораненими.

 БЛИЗЬКОСХІДНА ПРОБЛЕМА: АРАБО-ІЗРАЇЛЬСЬКИЙ КОНФЛІКТ
Після Другої світової війни основу близькосхідної проблеми становив арабо-ізраїльський конфлікт – протистояння між низкою арабських країн, а також арабськими воєнізованими радикальними угрупуваннями, з одного боку, і державою Ізраїль, з другого. Цей конфлікт розгорнувся після того, як Генеральна Асамблея ООН ухвалила в 1947 р. резолюцію № 181 «Про майбутній уряд Палестини». Згідно з резолюцією на британській підмандатній території Палестини мало бути створено дві держави –єврейську й арабську. Як міжнародну зону виокремлювали місто Єрусалим.
Таким чином, в арабському регіоні мала постати єврейська держава. Якщо
євреї визнали резолюцію, то арабські країни її відкинули, заявивши незгоду з
поділом Палестини на дві держави. Своєрідними рубіжними віхами конфлікту стали чотири арабо - ізраїльські війни: 1948–1949 (війна Ізраїлю за незалежність, Палестинська  війна), 1956 (Синайсько-Суецька війна, Суецька криза), 1967 (Шестиденна війна) і 1973 (Жовтнева війна, війна Судного дня) років. Після кожної війни багаторічна арабо-ізраїльська ворожнеча доповнювалася новимипроблемами, як-от питанням статусу Єрусалима, проблемою палестинських біженців, проблемою будівництва ізраїльських поселень на окупованих
територіях. Тільки в 1967 р. Ізраїль захопив Синайський півострів, сектор Ґаза, арабську частину Єрусалима, Західний берег Йордану і Голанськівисоти. На Близькому Сході зіткнулися також інтереси великих держав, які
прагнули здобути там вигідні стратегічні позиції. Інтерес до близькосхідного
регіону живили насамперед багаті поклади дешевої нафти. З арабських країн найактивніше в конфлікті з Ізраїлем були задіяні Єгипет, Сирія, Йорданія, Ліван, Ірак. На боці Ізраїлю однозначно виступали Сполучені Штати, араби отримували підтримку з Радянського Союзу
(військовою технікою, озброєнням, паливом). Велика Британія і Франціяпильнували за своїми інтересами в зоні Суецького каналу. Тому-то коли
єгипетський лідер Насер у 1956 р. оголосив про націоналізацію компанії, яка
управляла каналом, і заборонив прохід каналом ізраїльських суден і
транспортних суден до Ізраїлю, ці держави (власниці великої кількості акційкомпанії та основні користувачі цього морського шляху) не роздумуючи
разом з Ізраїлем розпочали проти Єгипту війну. Що більшим ставав конфлікт, в арабському світі й серед ізраїльтян з’являлися сили, які заявляли про потребу мирного врегулювання. Потреба в цьому стала очевидною після 1973 р. (особливо для Єгипту, який знову програв війну, тоді як Ізраїль зумів відстояти попередні завоювання). Відповідно до єгипетсько-ізраїльської угоди 1974 р. Ізраїль вивів війська з західного берега Суецького каналу. Надалі результатом складних переговорів за посередництвом американської дипломатії стали угоди 1978 р.
Завершальна стадія перемовин відбувалася в Кемп-Девіді (літній резиденції президентів США) між єгипетським президентом Анваром Садатом та
ізраїльським прем’єром Менахемом Бегіном за посередництвом президента
Джиммі Картера. Кемп-Девідські домовленості започаткували тривалий і складний процес мирного врегулювання близькосхідного конфлікту. Вони передбачали
укладення повної єгипетсько-ізраїльської мирної угоди, установлення
дипломатичних відносин між обома країнами, виведення ізраїльських військіз Синайського півострова, надання палестинцям на Західному березі Йордану право створювати самоврядні місцеві органи. Мирний договір між Єгиптом та Ізраїлем підписано у Вашигтоні в 1979 р. Кемп-Девідські угоди різко засудили арабські країни. Садата, як головного їхнього ініціатора, звинуватили у зраді інтересів арабів і незабаром убили єгипетські
екстремісти.

 РУХ   НЕПРИЄДНАННЯ

Рухом неприєднання називають неформальне міжнародне об’єднання держав (в основному «третього світу»), які проголосили основою свого зовнішньополітичного курсу неучасть у військово-політичних блоках і угрупованнях та проводять незалежну зовнішню політику. До Руху неприєднання сьогодні входять 120 держав, а 17 мають статус спостерігачів. Перша конференція держав неприєднання, у якій взяли участь 25 держав, відбулася в 1961 р. у Бєлграді, столиці Югославії, за ініціативою Джавахарлала Неру (Індія), Йосипа Броз Тіто (Югославія) та Гамаля АбделяНасера (Єгипет). Ідейною основою Руху неприєднання стала програма «Панча шила» (викладена в преамбулі індійсько-китайської угоди 1954 р.), ключову роль у становленні Руху відіграла Бандунзька (в Індонезії) конференція 1955 р. На різних історичних етапах країни Руху неприєднання проголошували своїми головними завданнями боротьбу з колоніалізмом і неоколоніалізмом, апартеїдом (тобто політикою расової дискримінацій й сегрегації, яку проводив уряд ПАР стосовно корінного африканського населення), підтримку національно-визвольних рухів, забезпечення міжнародного миру ібезпеки, подолання міжнародної напруженості, досягнення загального і повного роззброєння, розвиток співробітництва на основі рівноправності та взаємовигоди. Після «холодної війни» головну увагу Руху зосереджено на вирішенні соціально-економічних проблем: подоланні розриву в рівні соціально-економічного розвитку країн світу; ліквідації голоду, злиденностей  неграмотності; регулюванні росту населення; забезпеченні населення і виробництва необхідними ресурсами – продовольством, сировиною, джерелами енергії.
Членами Руху неприєднання були країни, які належали до різних політичних систем, що в період «двополюсного світу» («холодної війни») зумовлювало гостре протиборство за впливи в об’єднанні. У 1960-х роках.
Рух неприєднання став інструментом комуністичної політики, яку через своїх
союзників намагалися проводити країни радянського блоку. У 1960–1970-х роках за лідерство в Русі неприєднання претендували Джавахарлал Неру (Індія), Сукарно (Індонезія), Мао Цзедун (Китай), Йосип Броз Тіто Югославія), Гамаль Абдель Насер (Єгипет), а згодом Фідель Кастро (Куба), Індіра Ганді (Індія), Муаммар Кадаффі (Лівія). Серед них не бракувало
відвертих диктаторів


 Запитання для самоперевірки

1. Укладіть у хронологічній послідовності події, які характеризують життя «третього світу» від кінця 1940-х до початку 1980-х років.

2. Поясніть значення терміну «третій світ». Покажіть на карті країни «третього світу», зокрема вогнища військово-політичних конфліктів.

3. Спираючись на додаткові джерела інформації, підготуйте план доповіді про економічні й суспільні проблеми «третього світу».

4. Чи згодні Ви з твердженням, що наслідки деколонізації у колишніх метрополіях були не менш глибокі, ніж у колишніх колоніях? Відповідь обґрунтуйте.

5. Запропонуйте шляхи розв'язання економічних і суспільних проблем у країнах «третього світу».

Популярні дописи з цього блогу